چه خوب که همه چیز را فیلم می‌کنی!

یک بار برای هدیه دادن به دوستی که شیفته‌ی فانتزی‌ست، نشستم چند آلبوم موسیقی متن فیلم‌هایی مثل «سرگذشت شگفت‌انگیز املی پولن» و «رؤیای آریزونا» را به صورت فشرده جمع و جور کردم. بعد از مدت‌ها، حین کار کردن، وقتی روبه‌روی نمایش‌گر نشسته بودم، به پوشه‌ی نسخه‌ی پشتی‌بان آلبوم‌ها روی حافظه‌ی کامپیوترم برخوردم. چه اتفاق نامنتظره‌یی! اصلا از یاد برده بودم که هم‌چه مجموعه‌یی دم دست‌ام دارم.

arizona-dream.jpg

از آن لحظه‌ی کشف تا حالا، که در مجموع چندین و چند ساعت از روبه‌روی این صفحه‌ی شیشه‌یی بودن می‌گذرد، بی‌وقفه صدای موسیقی و ترانه‌خوانی‌های این چند آلبوم محیط مرا رنگ و بوی دگرگونی داده‌اند. در این فضا که نفس می‌کشم، سرشار حس‌های مختلفی شده‌ام که همه چیز در هم هستند، از یک جور غم عمیق که به آن تمایل داری گرفته تا یک جور ذوق و شوق از یادآوری خاطراتی هم شاد هم تلخ که در این حال و هوا به ذهن‌ات خطور کرده‌اند.
می‌شود گفت که با این سر و صداها فرو می‌روی در جوّی که هم واقعی‌ست هم خیالی و مشغول نوعی بازی می‌شوی با مهابت واقعیت پیرامون‌ات. انگار که می‌خواهی فکر کنی، اما میلی به درگیر کردن ذهن‌ات نداری. بی‌میلی‌ات از روی بی‌حالی نیست، که گویی از سر یک حس دانایی و دانستن شهودی‌ست. در عین آدم بودن از آن فاصله می‌گیری، مثل این که به جای پوست بر تن‌ات فلس داری و می‌شوی یک ماهی که از دست واقعیت بی‌تقلایی می‌لغزی و چه خوب که این طوری همه چیز را فیلم می‌کنی!

... آدم میان زنده‌گی و مرگ ایستاده است
آدم می‌اندیشد
اسب می‌اندیشد
گوسفند می‌اندیشد
گاو می‌اندیشد
سگ می‌اندیشد
ماهی نمی‌اندیشد
ماهی گنگ است، بی حرفی برای گفتن
ماهی نمی‌اندیشد چون که هر چیزی را می‌داند
ماهی هر چیزی را می‌داند.*

* بخشی از ترانه‌ی «این یک فیلم است» در انتهای فیلم «رؤیای آریزونا» که متن آن از امیر کوستاریکاست و ایگی پاپ آن را روی آهنگی که گوران برگوویچ ساخته، خوانده.
تصویری هم که می‌بینید، بخشی از پوستر همین فیلم یادشده را نشان می‌دهد.

پی‌نوشت:
«املی» فیلمی‌ست که جزئی از زنده‌گی آن کسی می‌شود که دیده است آن را. پس بی عجله در باره‌اش بعدا می‌نویسم.
همین طور، ورای همه‌ی اندیشیدن‌ها و از زیر فکر کردن‌ها گریختن، موضوع «سفر» ذهن‌ام را رها نمی‌کند، از منظر رفتن، دور شدن و «هجرت» ...

10 آذر 1387Entry Feed خوراك وب‌لاگ

هرگونه نقل قول از مطالب اين وب‌لاگ تنها با ذکر نشانی وب‌لاگ مجاز است.
نقل کامل يک مطلب تنها با اجازه‌ی نويسنده مجاز است.
خزه مسؤوليتی در قبال مطالب اين وب‌لاگ ندارد.